Uważność podczas jedzenia

Jak stosować praktykę medytacji w naszym codziennym życiu?

Praktyka uważności, czyli bycia tu i teraz, połączenia z ciałem, emocjami, zmysłami, nie ogranicza się do siedzenia ze skrzyżowanymi nogami w cichym miejscu. Mindfulness to każdy moment życia codziennego, w którym jesteśmy świadomi naszych doświadczeń z chwili na chwile, czując i akceptując cokolwiek się wydarza w naszej przestrzeni.

Dzisiaj chcę wam przypomnieć o cudownościach codziennego życia i doświadczania zmysłami. Dostarczanie naszemu ciału pożywienia może nam posłużyć do ćwiczenia praktyki uważności i wdzięczności. Następnym razem, kiedy jesz zwróć uwagę na kolory, wygląd, zapach, smak i emocje jakie panują w ciele, doświadczenia zmysłowe.

Daj sobie chwile, żeby naprawdę odczuć, jak jedzenie zasila twoje ciało, jakie to doświadczenie? Bądź tu i teraz z każdym kęsem. Przez chwile połącz się ze swoim sercem i wdzięcznością za ten posiłek, za wszystko i wszystkich którzy przyczynili się do jego powstania.

Zastanów się przez chwilę jak to co stanowi pokarm dla twojego ciała trafiło do ciebie. Jaką drogę przebyło. Tak często zapominamy o tym co mamy.
Kultywowanie wdzięczności za łatwy dostęp do czystej wody i różnorodności pożywienia rzadko jest przedmiotem naszej codzienności. Jednak, kiedy zaczniemy praktykować świadome jedzenie, medytację i praktykę współczucia i wdzięczności, zdamy sobie sprawę z tego co posiadamy, z tego jak jesteśmy połączeni z resztą świata, zależni od pracy innych i dobrodziejstw naszej planety. Praktykując uważność podczas jedzenia zastanów się czego twoje ciało dziś potrzebuje?

Dobieraj pożywienie świadomie, słuchając swojego ciała i dostarczając mu zbalansowanej diety. Cieszmy się jedzeniem, niech to będzie dla nas praktyka, ceremonia, wyjątkowa chwila, w której mamy szanse połączyć się z ciałem. To w jaki sposób jemy i jakie emocje nam towarzyszą podczas jedzenia ma równie istotne znaczenie jak to co jemy. Pośpiech w jakim obecnie spożywamy posiłki, bez uważności i wdzięczności, nie służy naszemu zdrowiu i trawieniu. Jedzenie jest kolejnym elementem naszego życia, którym możemy się cieszyć. Jednak tak często staje się ono problemem, powodując różnego rodzaju dolegliwości, związane z pośpiechem przy jedzeniu, nieuważnością, przejedzeniem, opuszczaniem posiłków i nadmiernym stresem.

Z uważnością przygotuj posiłek lub jeśli jesteś w restauracji, zacznij od chwili wdzięczności za przygotowanie posiłku przez innych. Może to być też po prostu kawałek czekolady, rodzynek, owoc, np. truskawka lub ciepły posiłek.

Przywołaj w umyśle wszystkie osoby, które przyczyniły się do powstania tego posiłku. Podziękuj im w myślach lub osobiście. Pamiętaj, że do powstania tego posiłku przyczynił się nie tylko kucharz, ale i rolnik, dostawca, sprzedawca. Z jakich rejonów pochodzi pożywienie na twoim talerzu? Rozszerz swoją świadomość i przywołaj w myślach całą drogę jaką przechodzą pojedyncze produkty, procesy dzięki którym powstają, a nawet elementy natury, i dzięki którym twój posiłek jest możliwy. Słońce, deszcz, powietrze, ziemia. Podziękuj za to co masz i poczuj jak jesteś związany ze wszystkimi, którzy przyczynili się do tego, że możesz doświadczyć tego posiłku.

Daj sobie chwilę, żeby ogarnąć zmysłami potrawę, którą spożywasz. Zamknij oczy i podziękuj za obfitość, dzięki której masz co jeść oraz wysiłki innych ludzi, którzy przygotowali potrawę.

Poczuj swoje ciało, jak reaguje na zapach potrawy, czy odczuwasz głód, niecierpliwość, radość, czy inne uczucia i fizyczne doznania. Jakie pojawiają się myśli, reakcje na zapach potrawy?

Otwórz oczy i przyjrzyj się daniu, zauważ kolorystykę, kształty, jakbyś patrzała/patrzał na to pierwszy raz w życiu. Odnotuj doznania z tym związane, chwila po chwili. Staraj się nie wybiegać w przyszłość, a jeśli ci się to zdarzy ze spokojem zauważ myśl i powróć do chwili obecnej. Nie oceniaj wyglądu potrawy tylko przyjrzyj się jej z uwagą.

Zanim weźmiesz jedzenie do ust, zbliż je lekko do ust i zauważ jakie reakcje zachodzą w twoich ustach. Czy odczuwasz napływ śliny? Weź kawałek jedzenia do ust, zanim połkniesz, odczuj zmysłem dotyku i smaku, teksturę, temperaturę, smak. Zacznij powoli gryźć odczuwając wszystkie doznania z tym związane. Odczuj konsystencje i teksturę. Zauważ, jak zmienia się smak potrawy.

Zanim weźmiesz następny kęs, odczuj, jak jedzenie przesuwa się z przełyku do żołądka i jakie odczucia panują w żołądku, w ciele, emocje, myśli?

Za każdym razem, kiedy zauważysz, że twój umysł stracił koncentrację, postaraj się wracać do bezpośredniego doświadczania.

Spróbuj regularnie praktykować uważność podczas posiłków. Przez pierwsze 5 -10 minut posiłku zachowuj uważność i ciszę.

Powiązane artykuły